A nélkülözhetetlen jód
A jód a pajzsmirigy által termelt tiroxin és trijódtironin hormonok építőeleme, melyeknek mintegy 65%-át alkotja. Ezek szükségesek normális fizikai, érzelmi és szellemi aktivitásunkhoz. Fontos szerepük van az elektromágneses és radioaktív sugárzások egészségkárosító hatásainak csökkentésében is.
A pajzsmirigyhormonok felelnek a szervezet anyagcsere és energiatermelő folyamataiért, irányítják a fehérjék, a zsírok, a szénhidrátok forgalmát, szabályozzák az agy, az idegrendszer, a nemi- és emlőmirigyek működését, a gyermekek növekedését és fejlődését.
Nemcsak a pajzsmirigynek van szüksége azonban jódra. A test jódtartalmának jelentős része más szervek szöveteiben található, ahol antioxidánsként hat. Megköti a szabadgyököket, biztosítva ezzel a nyálkahártyák, a mirigyek vagy az immunrendszer egészséges működését. Rákmegelőző hatása is ezzel magyarázható.
Jód hiányában a pajzsmirigy nem termel elegendő hormont, melynek látható következménye a pajzsmirigy megnagyobbodása, azaz a golyva vagy strúma.
A jódhiány számos betegség forrása lehet: lassul az anyagcsere, ami többek között - fáradékonyságban, - levertségben, - aluszékonyságban, - székrekedésben, - súlygyarapodásban, - lassú gondolkodásban, - beszédben, - feledékenységben és - letargiában nyilvánulhat meg. Előfordulhat szívritmuszavar, lassú vagy szapora szívverés, magas vérnyomás vagy az artériák elmeszesedése, a hemoglobinszint csökkenés, továbbá az immunrendszer gyengülése, ami gyakori fertőzéses és hűléses megbetegedésekben nyilvánul meg.
Magyarország lakosságának 80%-a jódhiányos területen él. Sem a talajban, sem vizeinkben (1-2 megye kivételével) nincs elegendő jód, ezért különösen fontos a szerves jód pótlása. Sokan hiszik, hogy a jódozott só megoldja ezt a problémát, ám sajnos a benne lévő szervetlen jód a zacskó felbontása után 8-10 nap alatt eltűnik a levegőben. A szervetlen jódforma nem segíti megfelelően az élettani folyamatokat.
Nagyon kevés fórumon hallunk arról, hogy keresztes virágú növényeink (pl. a káposztafélék) golyvaképző anyagokat tartalmaznak, ezek mindennapos fogyasztása is hat a pajzsmirigy alulműködését előidéző rossz jódhasznosításra. Ügyeljünk tehát a folyamatos és megfelelő jódpótlásra!
Török Péter természetgyógyász - fitoterapeuta forrás:http://www.paramedica.hu/201404/15_prevencio2/index.htm A Tyroxan kapszulában lévő B6-vitamin részt vesz a normál energiatermelő anyagcsere-folyamatokban és hozzájárul a hormonális aktivitás szabályozásához. A jód hozzájárul a pajzsmirigy hormonok normál termeléséhez és a szelénnel együtt a pajzsmirigy normál működéséhez.
További részletekért kattints ide...
|