Termék kereső
Ok
Probléma kereső
Ok
Termékcsoportok
AKCIÓ
Termékcsomagok
XL-XXL
Vitastiq-vitamin nyomon követő
M Essence Bio gomba
Purex Phase program
Immunrendszer
Stressz
Tisztítókúra
Szív és érrendszer
Húgyúti panaszok
Mozgásszervi panaszok
Vérszegénység
Változókor
Teák és különleges ivólevek
Arc- és testápolás, kozmetikumok
Szájápolás
Gyógykozmetikumok
Levegőtisztítás
Magnetoterápia
Elektroszmog és egyéb sugárzások
Réztextíliák
Családtervezés
Tisztítószerek
Emésztőrendszer
Információs anyagok
Oktatási anyagok
Szuperélelmiszerek

 

A tavaszi fáradtság okai és megelőzése

Tavasszal éreznünk kellene, amint az ébredő természet feltölt energiával, mégis ezekben a kora tavaszi napokban sokan bágyadtak, aluszékonyak, az emberek fejfájásról, szédülésről, ingerlékenységről panaszkodnak.

A közeledő kikelet ellenére nyoma sincs a megújuló vállalkozó kedvnek, a végtagok ólomsúlyúak, a fej mintha vattával lenne kitömve - egyszóval erőt vesz rajtunk a tavaszi fáradtság.

Minden kellemetlen tünete ellenére, a tavaszi fáradtság nem betegség, hanem a szervezet normális reakciója, amikor is a téli üzemmódról tavaszira vált át. Ez az átállás azonban tovább emészti a tél során egyébként is megcsappant energiatartalékainkat.

Hormonok és az életmód szerepe

A fáradtságérzet kialakulását elsősorban a hormonháztartásunkban lezajló folyamatok okozzák, mégpedig az „alvási hormon”, a melatonin és a „boldogsághormon”, a szerotonin szintjének szezonális ingadozása.

Télen, amikor a nappalok rövidebbek, és kevesebb napfényhez jut a szervezet, fokozódik a melatoninképződés, és ezzel együtt megnő az alvásigény. A tavasz közeledtével a napok hosszabbodásával több fény éri szervezetünket, csökken a melatoninprodukció, és ez átmeneti zavart okoz az alvás-ébrenlét bioritmusában.

A szerotonin képződését a fény fokozza. A tél hosszú szürkesége után jelentős szerotoninhiány alakul ki szervezetünkben, amely a tavaszi napsütés hatására, csak lassan és fokozatosan pótlódik. Az alacsony szerotoninszint depressziót, örömtelenséget okoz. A hormonok példáján láthatjuk, hogy a „téli időszámításra” beállított biológiai óránk csak nehézkesen képes átállni a tavaszi fényviszonyok diktálta gyorsabb ütemre. Ez igen fárasztó folyamat.

A tavaszi kimerültségért azonban nem csupán a hormonszintek változása a felelős, hanem a hideg hónapokban megszokott étrend is. A téli táplálkozás általában zsírban gazdag és kalóriadús, a nyárhoz viszonyítva kevesebb friss gyümölcsöt és zöldségfélét fogyasztunk, és így előbb utóbb ásványi só- és vitaminhiány alakul ki.

A tavaszi fáradtság jelentkezése azonban nem végzetszerű, némi életmód változtatással megelőzhetjük, legalábbis jelentősen mérsékelhetjük tüneteit.

Mozogjunk

Sétáljunk, kocogjunk, fussunk, kerékpározzunk, ki-ki kedve, kora és vérmérséklete szerint. A rendszeres, képességeinkhez mért testmozgás nem csupán keringésünket, izmainkat, csontjainkat, immunrendszerünket erősíti, hanem a stresszválaszban részt vevő anyagok (noradrenalin, szerotonin) termelését is növeli. A testedzés során opiátok (endorfin) is felszabadulnak, melyek jó közérzetet biztosítanak. Összességében, ezek a vegyületek enyhítik a depresszív tüneteket.

Változtassunk étkezési szokásainkon

Javasolt a napi többszöri, kisebb mennyiségű étkezés, így a szervezet energiaellátása egyenletes lesz, és a táplálék feldolgozása is kevesebb megterhelést jelent számára.

Fogyasszunk minél több gyümölcsöt, zöldségfélét. Vegyünk magunkhoz a megszokottnál még több folyadékot. Ismert tény, hogy testtömegünk 60%-a víz, ez az érték természetesen életkortól, testalkattól függően némileg változó. Az élő rendszerek nedvei közül a legfontosabb oldószer a víz, és sejtjeinknek szüksége van erre az oldószerre, hogy segítségével az anyagcsere során képződött salakanyagot kiválaszthassák magukból.

A téli hónapokban jelentős mennyiségű hulladékanyag halmozódik fel a szervezetben, és ennek eltávolításához több folyadékra van szükség. Tanácsos naponta legalább 1,5-2 liternyit inni, ásványvíz, gyümölcs- és zöldséglé formájában.

Vitaminok, melyek segíthetnek átvészelni ezt az időszakot

·       B12-vitamin

A különféle fáradtsággal és levertséggel kapcsolatos állapotok enyhítésére a szakértők általában a B-vitamincsoport bevitelének növelését szokták ajánlani. Ezek közül pedig különösen fontos a B12-vitamin, melynek hiánya szoros összefüggésben áll a letargia és a kimerültség érzésével. A B12 azon kívül, hogy az elfogyasztott szénhidrátot energiává alakítja a szervezetben, az emésztésre is jótékony hatással van.

·       B6-vitamin

A B6-vitamin szintén elengedhetetlen a megfelelő energiaszint és a jó hangulat visszaszerzéséhez, hiszen segíti az emésztőrendszerünkben lebomló tápanyagok felszívódását, emellett nagyban hozzájárul az ideg- és immunrendszer egészséges működéséhez.

·       Folsav, vagyis B9-vitamin

A boldogság vitaminjának is nevezett folsav többek között szerepet játszik az örökítőanyagok szintetizálásában, a vörösvérsejtek előállításában és a megfelelő agyműködés fenntartásában. Becenevéből pedig következtethetünk rá, hogy mentális nyugalmunk megőrzésében is elengedhetetlen, a B9-vitamin hiánya és a folsav-felszívódási zavarok ugyanis könnyen vezetnek depressziós tünetekhez.

·       Tiamin, azaz B1-vitamin

A B1-vitamin nélkülözhetetlen nem csak idegrendszerünk, izomzatunk és szívizmunk működéséhez, de elengedhetetlen a szervezet energia-anyagcsere folyamataiban is, ezzel pedig igazi energia-nyerő, ami igencsak jól jön a tavaszi fáradtság ellen.

·       Niacin, tehát B3-vitamin

A B3-vitamin az eddig említett B-vitaminokhoz hasonlóan segíti testünk és lelkünk energiaszintjének fenntartását. Fontos szerepet tölt be az energia-anyagcserében, a glükóz lebontásában, az ideg-, a keringési- és az emésztőrendszer működésében.

A test mellett ápoljuk lelkünket is

Gondolkozzunk pozitívan, legyen bennünk erős a hit, és az elkötelezettség a Jó iránt. Ne keltsünk, de kerüljük a felesleges konfliktusokat, viszont vállaljuk fel bátran a megoldásra váró problémáinkat. Az igaz emberi kapcsolatok segítenek a feszültség oldásában.

Szánjunk több időt kedvenc hobbinkra. Olvassunk könyveket, hallgassunk zenét, - a művészet befogadása lélekgyógyító.

Végezetül ne feledjük: az ember a természet része, annak törvényei ránk is vonatkoznak. Álljunk át hát mihamarabb a tavaszi időszámításra, újuljunk meg testileg-lelkileg, ébredjünk együtt a tavasszal.

Szerző: WEBBeteg - Dr. Nagy László, infektológus

http://www.biyovis.hu/HU-hun/Product/search/--magnemax-forte-tabletta-90-db/0/1-15720

http://www.biyovis.hu/HU-hun/Product/search/--humiferr-kapszula-60-db/0/1-10078

http://www.biyovis.hu/HU-hun/Product/search/--biyovit-gold-tabletta-60-db/0/1-11345

http://www.biyovis.hu/HU-hun/Product/search/--m%e2%80%99-essence-bio-shiitake/0/1-15900

 



Herba Gold Nonimed Purex

© 2009 Minden jog fenntartva | ÁSZF | Adatkezelési tájékoztató
Az oldal megtekintéséhez legalább Internet Explorer 7 ajánlott, 1024x768 felbontásban.