Magnézium: Az ásványi anyagok királya
A magnézium az egészségmegőrzés szempontjából az egyik legfontosabb ásványi anyag. Az elmúlt 40 évben több ezer kutatás bizonyította, hogy a magnézium egy olyan alapvető mikrotápanyag, mely szervezetünkben, legalább 300 enzimatikus folyamatban vesz részt. Egy átlagos emberi szervezet mindössze 28-30 g magnéziumot tárol, ennek jelentős része a csontokban található.
A táplálkozással bevitt magnézium sajnos nem elegendő a szervezet számára. Hogy mi ennek az oka? Jellemzően feldolgozott élelmiszereket fogyasztunk, melyekben a feldolgozási eljárás során nem marad elegendő mennyiségű magnézium. A magnéziumot szervezetünk nem tudja előállítani, így nekünk kell gondoskodnunk annak folyamatos pótlásáról az optimális állapot fenntartása érdekében. Ha sokszor érzed magad feszültnek, kimerülnek, ha reggel nehezen kelsz fel, ha sportolás közben görcsbe rándulnak az izmaid, valószínű, hogy magnéziumpótlásra van szükséged.
Melyek azok a folyamatok melyekben a magnézium részt vesz?
- Hatással van a vércukorszintre
- Hatással van az anyagcserére, a vérnyomásra és a keringésre
- Nélkülözhetetlen az enzimek működéséhez
- Az izomzat ellazításában is szerepet játszik
- Segít ellazulni, hozzájárul a nyugodt alváshoz
- Izületek és ínszalagok rugalmasságáért is fele
- Csökkenti az izmok feszültségét
- Migrén esetén is segíthet
- Az idegrendszerre nyugtató hatással van
- A fáradékonyság kezelésében is részt vesz
A magnézium a legsokoldalúbb ásványi anyag. Részt vesz az idegrendszer és az izmok működésében, a csontok és fogak felépítésében. A káliummal együtt szabályozza a szívritmust, szerepet játszik a véralvadásban, elősegíti az inzulintermelést. A magnézium csökkenti a vérnyomást, valamint a vérrögképződés megakadályozásához is hozzájárul. Szerepet játszik a D-vitamin megfelelő hasznosulásában is. Részt vesz az energiatermelésben, az ATP előállításának folyamatában. Az ATP, azaz adenozin-trifoszfát a sejteken belüli energiaátvitel legkisebb egysége. Ezek az anyagcserefolyamatok kulcsfontosságúak a szervezet gyógyulásának és alkalmazkodási képességének optimalizálásában.
A magnézium természetes formában megtalálható: a zöld leveles zöldségekben azon belül is a sötétzöld színűekben, mint például a spenót, mángold. Mandulában, fügében, avokádóban, tökmagban, banánban, babfélékben, sütőtökben, vadhúsban, brokkoliban.
Ezeket a formulákat keresd, ezek szívódnak fel a legjobban: Mg-citrát, Mg-laktát, Mg-malát Mg-biszglicinát Mg-taurinát Mg-orotát
A szervezet kiegyensúlyozott működéshez napi 200-400 mg elemi magnéziumnak megfelelő mennyiség szükséges, egyéni állapotokban, intenzív sporttevékenység vagy a várandósság alatt ez eltérhet.
|